10 kV:n epoksihartsivalettu kuivatyyppinen tehomuuntaja on vakiovirranjakeluyksikkö tiloihin, joissa on tiukat palo- ja räjähdyssuojavaatimukset, kuten korkeat rakennukset, kaupalliset keskukset, lentokentät, tunnelit, kemian laitokset ja ydinvoimaloiden apujärjestelmät. Yulan Transformerin valmistama sarja tarjoaa kapasiteettia 30 kVA - 2500 kVA, ensiöjännitevaihtoehdot 6 kV, 10 kV tai 35 kV ja toisiolähtö 0,4 kV. Tuotannossa hyödynnetään yrityksen 110kV-luokan valmistus- ja testausvalmiuksia sisältäen avainprosesseja, kuten tyhjiövalua, kovetusta ja osittaisen purkauksen testausta.
Nämä epoksihartsivaletut kuivatyyppiset tehomuuntajat on suunniteltu ensisijaisesti sisätilojen sähkönjakelujärjestelmiin, mutta ne voidaan asentaa myös ulos suojakoteloihin. Yleisiä sovelluksia ovat:
● Sähkönjakeluhuoneet korkeissa rakennuksissa ja kaupallisissa komplekseissa
● Valaistus- ja virtalähdejärjestelmät lentokentille ja juna-asemille
● Tunneleiden ilmanvaihto-, viemäröinti- ja valvontajärjestelmät
● Alueet, joilla on tiukat paloturvallisuusvaatimukset, kuten kemian- ja lääketehtaita
● Ydinvoimaloiden aputilat ja datakeskusten varavirta
Käyttäjät voivat valita kotelot, joiden suojausluokka on IP20, IP23 tai korkeampi paikan olosuhteiden mukaan.
● Pieni häviö: tyhjäkäynti- ja kuormitushäviöt täyttävät GB 20052-2020 energiatehokkuusvaatimukset
● Low Noise: Täyttää kotimaisten verkkoyhtiöiden kuivatyyppisten muuntajien melustandardit
● Matala osapurkaus: Tehdastestatut osapurkaustasot on säädetty alle 5 pC:n
● Korkea mekaaninen lujuus: Kovettunut epoksihartsi muodostaa tiheän eristekerroksen, joka kestää sähkömagneettisia voimia oikosulkutapahtumien aikana
● Valittavissa olevat eristysluokat: Saatavana kolmessa lämpötilan nousuluokassa: luokka B (100 °C), luokka F (120 °C) ja luokka H (145 °C).
|
Tuote |
Standardit |
|
Executive Standard |
IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA |
|
Nimelliskapasiteetti |
30 kVA - 2500 kVA |
|
Ensisijainen nimellisjännite |
6 kV, 10 kV, 35 kV (mallista riippuen) |
|
Toissijainen nimellisjännite |
0,4 kV |
|
Napojen määrä |
5 hanaa (hanan vaihto piirin ulkopuolella) |
|
Nimellistaajuus |
50 Hz / 60 Hz |
|
Vaiheiden lukumäärä |
Kolmivaiheinen |
|
Vektoriryhmä |
Dyn11, Yyn0 jne. |
|
Oikosulkuimpedanssi |
4,0 % / 6,0 % (vaihtelee kapasiteetin mukaan) |
|
Eristysluokka |
Luokka B, F tai H (valinnainen) |
|
Jäähdytysmenetelmä |
AN tai AF |
|
Suojakotelo |
Valinnainen; mukautettava IP-luokitus |
Alla olevassa taulukossa on lueteltu tyhjäkäyntihäviöt ja luokan F (120°C) kuormitushäviöt eri kapasiteettien osalta kolmella energiatehokkuustasolla. Tietoja luokkien B ja H kuormitushäviöistä saa tekniseltä osastolta. Taulukon arvot perustuvat sähköteräsnauhaytimiin ja automatisoituun laminointiprosessiin, jotka täyttävät GB 20052-2020 energiatehokkuusvaatimukset.
|
Nimelliskapasiteetti KVA |
Taso 1 |
Taso2 |
Taso3 |
Oikosulkuimpedanssi % |
|||||||||
|
Sähköinen teräsnauha |
Sähköinen teräsnauha |
Sähköinen teräsnauha |
|||||||||||
|
Kuormittamaton menetys W |
Kuorman menetys W |
Kuormittamaton menetys w |
Kuorman menetys W |
Kuormittamaton menetys W |
Kuorman menetys W |
||||||||
|
B (100℃) |
F (120℃) |
H (145℃) |
B (100℃) |
F (120℃) |
H (145℃) |
B (100℃) |
F (120℃) |
H (145℃) |
|||||
|
30 |
105 |
605 |
640 |
685 |
130 |
605 |
640 |
685 |
150 |
670 |
710 |
760 |
4.0 |
|
50 |
155 |
845 |
900 |
965 |
185 |
845 |
900 |
965 |
215 |
940 |
1000 |
1070 |
|
|
80 |
210 |
1160 |
1240 |
1330 |
250 |
1160 |
1240 |
1330 |
295 |
1290 |
1380 |
1480 |
|
|
100 |
230 |
1330 |
1415 |
1520 |
270 |
1330 |
1415 |
1520 |
320 |
1480 |
1570 |
1690 |
|
|
125 |
270 |
1565 |
1665 |
1780 |
320 |
1565 |
1665 |
1780 |
375 |
1740 |
1850 |
1980 |
|
|
160 |
310 |
1800 |
1915 |
2050 |
365 |
1800 |
1915 |
2050 |
430 |
2000 |
2130 |
2280 |
|
|
200 |
360 |
2135 |
2275 |
2440 |
420 |
2135 |
2275 |
2440 |
495 |
2370 |
2530 |
2710 |
|
|
250 |
415 |
2330 |
2485 |
2665 |
490 |
2330 |
2485 |
2665 |
575 |
2590 |
2760 |
2960 |
|
|
345 |
510 |
2945 |
3125 |
3355 |
600 |
2945 |
3125 |
3355 |
705 |
3270 |
3470 |
3730 |
|
|
400 |
570 |
3375 |
3590 |
3850 |
665 |
3375 |
3590 |
3850 |
785 |
3750 |
3990 |
4280 |
|
|
500 |
670 |
4130 |
4390 |
4705 |
790 |
4130 |
4390 |
4705 |
930 |
4890 |
4880 |
5230 |
|
|
630 |
775 |
4975 |
5290 |
5660 |
910 |
4975 |
5290 |
5660 |
1070 |
5530 |
5880 |
6290 |
|
|
630 |
750 |
5050 |
5365 |
5760 |
885 |
5050 |
5365 |
5760 |
1040 |
5610 |
5960 |
6400 |
6.0 |
|
800 |
875 |
5895 |
6265 |
6715 |
1035 |
5895 |
6265 |
6715 |
1215 |
6550 |
6960 |
7490 |
|
|
1000 |
1020 |
6885 |
7315 |
7885 |
1205 |
6885 |
7315 |
7885 |
1415 |
7650 |
8130 |
8760 |
|
|
1250 |
1205 |
8190 |
8720 |
9335 |
1420 |
8190 |
8720 |
9335 |
16770 |
9100 |
9690 |
10370 |
|
|
1600 |
1415 |
9945 |
10555 |
11320 |
1665 |
9945 |
1055 |
11320 |
1960 |
11050 |
11730 |
12580 |
|
|
2000 |
1760 |
12240 |
13005 |
14005 |
2075 |
12240 |
13005 |
14005 |
2440 |
13600 |
14450 |
15560 |
|
|
2500 |
2080 |
14535 |
15445 |
16605 |
2450 |
14535 |
15445 |
16605 |
2880 |
16150 |
17170 |
18450 |
|
Huomautus: Luokan B (100 °C) kuormitushäviöt ovat noin 5–8 % pienemmät kuin luokan F, kun taas luokan H (145 °C) kuormitushäviöt ovat noin 6–9 % suuremmat. Lopulliset tiedot ovat tilaushetken teknisen sopimuksen alaisia.
Ytimessä käytetään kylmävalssattuja raeorientoituja piiteräslevyjä, jotka on pinottu täysin automatisoiduilla laitteilla; purseen mittoja ja laminointikertoimia valvotaan tiukasti, mikä johtaa tyhjäkäyntihävikkiin, jotka ovat 5–10 % pienemmät kuin käsin pinotuissa ytimissä. Korkea- ja pienjännitekäämit valetaan epoksihartsiin tyhjiöolosuhteissa, jolloin muodostuu kovettumisen jälkeen kiinteä eristysrakenne, jonka osapurkaustaso ei ylitä 5 pC. Eristysluokka valitaan kuormitusprofiilien ja ympäristön lämpötilan perusteella, kun taas kotelointiluokka määräytyy asennuspaikan mukaan.
Ennen tehtaalta lähtöä kullekin yksikölle testataan käämin tasavirtavastus, jännitesuhde, eristysvastus, tehon ja taajuuden kestojännite, indusoitu kestojännite, tyhjäkäyntihäviö, kuormitushäviö, oikosulkuimpedanssi ja osittainen purkaus. Yrityksellä on ISO 9001:2015, ISO 14001 ja ISO 45001 sertifikaatit.
Koteloa ei tarvita, jos se on asennettu sähköhuoneeseen, johon on rajoitettu pääsy. Yleisiin tiloihin, käytäviin tai laitehuoneisiin asennettaessa suositellaan kotelointia, jonka luokitus on IP20 tai korkeampi, jotta vieraat esineet eivät pääse kosketuksiin jännitteisten osien kanssa. Ulkokäyttö vaatii IP23-luokituksen tai korkeamman luokan, ja ilmanvaihto-olosuhteiden aiheuttamaa vähennystä on harkittava.
Luokka B sopii tavallisiin sähköhuoneisiin, joissa ympäristön lämpötila on alhaisempi ja kuormitus on vakaa. Luokka F on nykyinen standardi, joka tarjoaa tasapainon kustannusten ja ylikuormituskyvyn välillä. Luokka H soveltuu käyttöolosuhteisiin, joihin liittyy korkeampi ympäristön lämpötila tai toistuva lyhytaikainen ylikuormitus. Lämpötilan nousurajat ja kotelon ilmanvaihtoolosuhteet on tarkistettava valinnan yhteydessä.
Kyllä. Ytimen magneettivuon tiheys ja käämitysparametrit on suunniteltu 60 Hz:n toimintaan, ja häviö- ja lämpötilan nousuarvot tarkistetaan vastaavalla taajuudella ennen toimitusta.
Tämä osoittaa, että valueristeen sisällä on mahdollisimman vähän sisäisiä ilmakuplia ja epäpuhtauksia, mikä johtaa tiheään, korkealaatuiseen eristävään rakenteeseen. Matalat osapurkaustasot pitkäaikaisen käytön aikana auttavat vähentämään eristyksen ikääntymisen ja äkillisen vian riskiä, mikä tekee näistä muuntajista erityisen sopivia sovelluksiin, jotka vaativat suurta virransyötön jatkuvuutta.
Nämä kaksi tyyppiä sopivat erilaisiin olosuhteisiin. Kuivatyyppiset muuntajat eivät sisällä öljyä ja tarjoavat erinomaisen palonkestävyyden, joten ne sopivat ihanteellisesti sisäkäyttöön ja tiheästi asutuille alueille. Öljyllä upotetuilla muuntajilla on ylivoimainen ylikuormituskapasiteetti, ja ne tarjoavat yleensä alhaisemmat kustannukset ja pienemmät jalanjäljet samalle kapasiteetille, joten ne sopivat ulkotiloihin tai erillisille sähköasemille. Valinnan tulee perustua kattavaan asennuspaikan, paloturvallisuusvaatimusten sekä käyttö- ja huolto-olosuhteiden arviointiin.
Kuivatyyppiset muuntajat tulee asentaa hyvin tuuletettuihin tiloihin, joissa ei ole syövyttäviä kaasuja ja johtavaa pölyä. Kun käytät koteloa, varmista, että ilman sisään- ja ulostuloaukot ovat esteettömät. Ennen kuin muuntaja käynnistetään uudelleen pitkän seisokin jälkeen, on suositeltavaa tarkistaa eristysvastus ja varmistaa, että ilmanvaihtojärjestelmä toimii oikein. Korkean kosteuden tai rannikkoalueiden asennuksissa muuntajan sydämeen ja ulkoisiin metallikomponentteihin voidaan soveltaa ruosteenestokäsittelyä.
Ota yhteyttä Yulan Transformerin myynti- tai tekniseen osastoon saadaksesi mittapiirroksia, asennusperussuunnitelmia tai tietoja kotelon valinnasta.
Osoite
No. 20, Bai'e Road, Hecun Town, Jiangshan City, Zhejiangin maakunta, KIINA
Puh
Sähköposti