Sähkönjakelujärjestelmissä 10 kV epoksihartsivaletut kuivatyyppiset muuntajat ovat usein suositeltu valinta, kun asennustila on rajallinen, paloturvallisuusvaatimukset ovat tiukat tai öljypohjaisten välineiden käyttöä on vältettävä. Yulan Transformer valmistaa sarjaa 30 kVA - 2500 kVA, joissa ensiöjännitetulot ovat 6 kV, 10 kV tai 35 kV ja toisiolähtö 0,4 kV. Käämit valmistetaan tyhjiövaluprosessilla, eristysluokilla B, F tai H; käyttäjät voivat valita suojakotelon työpaikan olosuhteiden mukaan.
Tämän tyyppisiä laitteita löytyy yleisesti korkeista rakennuksista, kaupallisista komplekseista, lentokentistä, rautateiden kauttakulkuasemilta, tunneleista, kemianlaitoksista ja ydinvoimaloiden apujärjestelmistä. Avoin rakenne soveltuu erillisille jakeluhuoneille, mutta julkisiin tiloihin tai korkeampaa suojaustasoa vaativiin paikkoihin suositellaan koteloita, joiden luokitukset ovat IP20, IP23 tai korkeammat.
Ydin on valmistettu kylmävalssatuista raeorientoiduista piiteräslevyistä. Pinoaminen tapahtuu täysin automatisoiduilla laitteilla, joilla varmistetaan, että jäysteen mitat ja laminoinnin pinoamiskerroin pysyvät valvotuissa rajoissa. Manuaaliseen pinoamiseen verrattuna tämä prosessi vähentää tyhjäkäyntihäviöitä 5–10 % ja parantaa tyhjäkäyntivirtaa ja melutehoa.
Korkea- ja pienjännitekäämit valetaan epoksihartsiin tyhjiössä, jolloin ne muodostavat yhtenäisen eristekerroksen kovettuessaan. Tämä rakenne tarjoaa korkean mekaanisen lujuuden, minkä ansiosta muuntaja kestää oikosulkujen sähkömagneettisia voimia. Lisäksi osapurkaustasot pidetään alle 5 pC:ssa, mikä auttaa vähentämään eristyksen ikääntymisen riskiä pitkäaikaisen käytön aikana.
Eristysluokat liittyvät suoraan lämpötilan nousuun: Luokka B vastaa keskimääräistä lämpötilan nousua 100°C, luokka F 120°C ja luokka H 145°C. Valinnan tulee perustua kattavaan ympäristön lämpötilan, kuormitusprofiilien ja kotelon tuuletusolosuhteiden arviointiin.
|
Tuote |
Standardit |
|
Executive Standard |
IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA |
|
Nimelliskapasiteetti |
30 kVA - 2500 kVA |
|
Ensisijainen nimellisjännite |
6 kV, 10 kV, 35 kV (mallista riippuen) |
|
Toissijainen nimellisjännite |
0,4 kV |
|
Napojen määrä |
5 hanaa (hanan vaihto piirin ulkopuolella) |
|
Nimellistaajuus |
50 Hz / 60 Hz |
|
Vaiheiden lukumäärä |
Kolmivaiheinen |
|
Vektoriryhmä |
Dyn11, Yyn0 jne. |
|
Oikosulkuimpedanssi |
4,0 % / 6,0 % (vaihtelee kapasiteetin mukaan) |
|
Eristysluokka |
Luokka B, F tai H (valinnainen) |
|
Jäähdytysmenetelmä |
AN tai AF |
|
Suojakotelo |
Valinnainen; mukautettava IP-luokitus |
Seuraavat tiedot koskevat sähköteräsnauhasydämiä ja noudattavat GB 20052-2020:n energiatehokkuuden vähimmäisvaatimuksia. Taulukon kuormitushäviöt on lueteltu luokan F (120°C) eristyksen perusteella; B- ja H-luokan arvot eroavat hieman.
|
Nimelliskapasiteetti KVA |
Taso 1 |
Taso2 |
Taso3 |
Oikosulkuimpedanssi % |
|||||||||
|
Sähköinen teräsnauha |
Sähköinen teräsnauha |
Sähköinen teräsnauha |
|||||||||||
|
Kuormittamaton menetys W |
Kuorman menetys W |
Kuormittamaton menetys w |
Kuorman menetys W |
Kuormittamaton menetys W |
Kuorman menetys W |
||||||||
|
B (100℃) |
F (120℃) |
H (145℃) |
B (100℃) |
F (120℃) |
H (145℃) |
B (100℃) |
F (120℃) |
H (145℃) |
|||||
|
30 |
105 |
605 |
640 |
685 |
130 |
605 |
640 |
685 |
150 |
670 |
710 |
760 |
4.0 |
|
50 |
155 |
845 |
900 |
965 |
185 |
845 |
900 |
965 |
215 |
940 |
1000 |
1070 |
|
|
80 |
210 |
1160 |
1240 |
1330 |
250 |
1160 |
1240 |
1330 |
295 |
1290 |
1380 |
1480 |
|
|
100 |
230 |
1330 |
1415 |
1520 |
270 |
1330 |
1415 |
1520 |
320 |
1480 |
1570 |
1690 |
|
|
125 |
270 |
1565 |
1665 |
1780 |
320 |
1565 |
1665 |
1780 |
375 |
1740 |
1850 |
1980 |
|
|
160 |
310 |
1800 |
1915 |
2050 |
365 |
1800 |
1915 |
2050 |
430 |
2000 |
2130 |
2280 |
|
|
200 |
360 |
2135 |
2275 |
2440 |
420 |
2135 |
2275 |
2440 |
495 |
2370 |
2530 |
2710 |
|
|
250 |
415 |
2330 |
2485 |
2665 |
490 |
2330 |
2485 |
2665 |
575 |
2590 |
2760 |
2960 |
|
|
345 |
510 |
2945 |
3125 |
3355 |
600 |
2945 |
3125 |
3355 |
705 |
3270 |
3470 |
3730 |
|
|
400 |
570 |
3375 |
3590 |
3850 |
665 |
3375 |
3590 |
3850 |
785 |
3750 |
3990 |
4280 |
|
|
500 |
670 |
4130 |
4390 |
4705 |
790 |
4130 |
4390 |
4705 |
930 |
4890 |
4880 |
5230 |
|
|
630 |
775 |
4975 |
5290 |
5660 |
910 |
4975 |
5290 |
5660 |
1070 |
5530 |
5880 |
6290 |
|
|
630 |
750 |
5050 |
5365 |
5760 |
885 |
5050 |
5365 |
5760 |
1040 |
5610 |
5960 |
6400 |
6.0 |
|
800 |
875 |
5895 |
6265 |
6715 |
1035 |
5895 |
6265 |
6715 |
1215 |
6550 |
6960 |
7490 |
|
|
1000 |
1020 |
6885 |
7315 |
7885 |
1205 |
6885 |
7315 |
7885 |
1415 |
7650 |
8130 |
8760 |
|
|
1250 |
1205 |
8190 |
8720 |
9335 |
1420 |
8190 |
8720 |
9335 |
16770 |
9100 |
9690 |
10370 |
|
|
1600 |
1415 |
9945 |
10555 |
11320 |
1665 |
9945 |
1055 |
11320 |
1960 |
11050 |
11730 |
12580 |
|
|
2000 |
1760 |
12240 |
13005 |
14005 |
2075 |
12240 |
13005 |
14005 |
2440 |
13600 |
14450 |
15560 |
|
|
2500 |
2080 |
14535 |
15445 |
16605 |
2450 |
14535 |
15445 |
16605 |
2880 |
16150 |
17170 |
18450 |
|
Huomautus: Luokan B kuormitushäviöt ovat noin 5–8 % alhaisemmat kuin perustaso, kun taas luokan H kuormitushäviöt ovat noin 6–9 % korkeammat. Lopulliset arvot ovat tilaushetkellä määritellyn teknisen sopimuksen alaisia.
Ennen tehtaalta lähtöä jokaiselle yksikölle tehdään testit, mukaan lukien käämin tasavirtavastus, jännitesuhde, eristysvastus, teho-taajuuden kestojännite, indusoitu kestojännite, tyhjäkäyntihäviö, kuormitushäviö, oikosulkuimpedanssi ja osittainen purkaus. Osittainen purkaustesti suoritetaan GB/T 7354:n tai IEC 60270:n mukaisesti, mittausarvot eivät ylitä 5 pC. Yrityksellä on ISO 9001:2015, ISO 14001 ja ISO 45001 sertifikaatit.
Avoin tyyppiset rakenteet tarjoavat erinomaisen lämmönpoiston ja soveltuvat asennettavaksi erityisiin jakelutiloihin, joissa ei ole suoran kosketuksen vaaraa. Suljetut yksiköt tarjoavat korkeamman suojan, mutta voivat rajoittaa ilmanvaihtoa, mikä saattaa edellyttää tehon pienentämistä. Kotelon materiaalit ja ilman tulo-/poistoaukkojen sijoittelu tulee määrittää tietyn työpaikan ympäristön perusteella.
Valinta riippuu ensisijaisesti ympäristön lämpötilasta ja kuormitusolosuhteista. Luokka B soveltuu sovelluksiin, joissa lämpötila on alhainen ja kuormitus on vakaa. Luokka F on vakiovalinta useimpiin sisätiloihin. Luokkaa H suositellaan ympäristöihin, joissa ympäristön lämpötila on korkea tai joissa on mahdollista lyhytaikaista ylikuormitusta, vaikka tämä aiheuttaa korkeampia kustannuksia ja suurempia mittoja.
Alhainen osittainen purkaus osoittaa, että valueristeen sisällä on vain vähän ilmakuplia ja epäpuhtauksia, mikä johtaa tiiviiseen eristerakenteeseen. Pitkän käytön aikana alhainen osittaispurkaus vähentää eristeen ikääntymistä ja äkillisen vian todennäköisyyttä – kriittinen tekijä paikoissa, joissa vaaditaan suurta virransyötön jatkuvuutta.
Ei; sydämen magneettivuon tiheys ja käämiparametrit on suunniteltava uudelleen 60 Hz:n toimintaa varten. 50 Hz:n yksiköitä ei voi käyttää suoraan. Taajuus on määritettävä tilaushetkellä, ja häviö ja lämpötilan nousu tarkistetaan määritettyyn taajuuteen nähden ennen toimitusta.
IP20-luokitus estää yli 12 mm:n vieraiden esineiden pääsyn sisään ja sopii yleisiin sisäasennuksiin. IP23-luokiteltu yksiköt tarjoavat suojan tippuvalta vedeltä, joten ne sopivat paikkoihin, joissa vesipisaroille altistuminen on mahdollista. IP31-luokitukset tai korkeammat on tarkoitettu ympäristöihin, joissa on korkea pölytaso tai tiukemmat käyttövaatimukset. Kun olet valinnut kotelon, lämmönpoisto on tarkistettava; Tarvittaessa yksikön kapasiteettia on lisättävä tai lisättävä paineilmajäähdytystä.
Kuivatyyppiset muuntajat tulee asentaa hyvin tuuletettuihin tiloihin, joissa ei ole syövyttäviä kaasuja ja johtavaa pölyä. Kotelon kanssa käytettäessä ilman sisään- ja ulostuloaukkoja ei saa tukkia. Ennen kuin käynnistät laitteen uudelleen pitkän seisokin jälkeen, on suositeltavaa tarkistaa eristysvastus ja varmistaa, että ilmanvaihtojärjestelmä toimii oikein. Korkean kosteuden tai rannikkoalueiden asennuksissa muuntajan sydämeen ja ulkoisiin metallikomponentteihin voidaan soveltaa ruosteenestokäsittelyä.
Ota yhteyttä Yulan Transformerin myynti- tai tekniseen osastoon, jos tarvitset mittapiirroksia, perustusten asennuskaavioita tai tietoja kotelon valinnasta.
Osoite
No. 20, Bai'e Road, Hecun Town, Jiangshan City, Zhejiangin maakunta, KIINA
Puh
Sähköposti