Maaseudun sähköverkkoja ja tiettyjä teollisuuskäyttäjiä palvelevat jakelumuuntajat toimivat usein pitkiä aikoja kevyessä kuormituksessa, jolloin kuormittamattomat häviöt muodostavat usein suuremman osan kokonaishäviöistä kuin kuormitushäviöt. Amorfiset metalliseosytimet tarjoavat selkeitä energiansäästöetuja tällaisissa käyttötilanteissa. Yulan Transformer käyttää amorfisia seosmateriaaleja 10 KV Amorfisesta metalliseoksesta, öljy-upotettuissa jakelumuuntajissa, joiden kapasiteetti vaihtelee 30 kVA:sta 2 500 kVA:iin; nämä yksiköt tukevat 6kV, 10kV tai 35kV ensiöjännitteitä ja 0,4kV toisiolähtöä. Tuotannossa ja testauksessa noudatetaan samoja tiukkoja prosesseja ja standardeja, joita käytetään yrityksen 110 kV-luokan muuntajiin, ja tärkeimpiin vaiheisiin kuuluvat hylsyn ja käämin kokoonpanon kuivaus, eristyskäsittely ja tehtaan hyväksymishäviön todentaminen.
Amorfisen metalliseosnauhan tyhjäkäyntihäviö on noin kolmasosa - viidesosa saman spesifikaation omaavien kylmävalssattujen raeorientoitujen piiteräslevyjen arvosta, ja sen koersitiivisuus on huomattavasti pienempi. Tämä johtaa pienempään aktiivisen virrankulutukseen ja pienempään jännitysvirtaan kuormittamattoman tai kevyen kuormituksen aikana. Energiansäästöedut näkyvät erityisesti kohteissa, joiden vuotuinen käyttöaste on alle 30 %.
Ytimessä on kolmivaiheinen, viisihaarainen haavarakenne, joka varmistaa jatkuvan magneettipiirin ja vähemmän niveliä pinottuihin ytimiin verrattuna. Kiinnitykseen käytetään muotoiltua ohutlevykehystä, joka minimoi nauhan tärinän siirtymisen käytön aikana ja auttaa ylläpitämään vakaan ytimen suorituskyvyn. Koska amorfiset seokset ovat herkkiä mekaaniselle rasitukselle, valmistusprosessiin liittyy tiukasti käämitysjännityksen ja kokoonpanopaineen valvonta.
|
Vertailukohde |
Amorfisesta metalliseoksesta valmistettu ydinmuuntaja |
Kylmävalssattu piiteräslevymuuntaja |
|
Kuormittamaton menetys |
Noin 1/3 - 1/5 piiteräslevyistä |
Suhteellisen korkea |
|
Kuorman menetys |
Vertailukelpoinen; ero on minimaalinen |
Nämä kaksi ovat samanlaisia; ero on pieni |
|
Tilavuus ja paino |
Yleensä hieman suurempi samalla kapasiteetilla |
Suhteellisen kompakti |
|
Materiaalikustannukset |
Hieman korkeampi |
Hieman matalampi |
|
Sovellettava kuormituskerroin |
Sivustot, joiden kuormitus on alle 50 % pitkiä aikoja |
Keskisuuret tai korkeat kuormituskertoimet tai tiukat sovellukset |
|
Melu |
No-load-melu on hieman korkeampi; ohjattavissa rakennesuunnittelulla |
Hieman pienempi tyhjäkäyntiääni |
Pienjännitekelat kelataan kuparifoliolla, kun taas korkeajännitekelat muodostetaan liimalla päällystetystä paperista, joka kovetetaan paineen alaisena; molemmilla tyypeillä on korkea mekaaninen lujuus ja ne kestävät oikosulkuja sähkömagneettisia voimia. Kokoamisen jälkeen aktiivinen osa prosessoidaan kerosiinin höyryfaasityhjiökuivausjärjestelmässä kosteuden ja kaasujen poistamiseksi eristemateriaaleista. Säiliö ja ulkoiset rakenneosat läpikäyvät ruosteenpoiston suihkupuhdistuksen ja sen jälkeen sähköstaattisen jauhemaalauksen, mikä varmistaa pinnoitteen tasaisuuden ja tarttuvuuden, jotka täyttävät ulkokäytön vaatimukset.
|
Tuote |
Standardit |
|
Executive Standard |
IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA |
|
Nimelliskapasiteetti |
30 kVA - 2500 kVA |
|
Ensisijainen nimellisjännite |
6 kV, 10 kV, 35 kV (mallista riippuen) |
|
Toissijainen nimellisjännite |
0,4 kV |
|
Napojen määrä |
5 hanaa (hanan vaihto piirin ulkopuolella) |
|
Nimellistaajuus |
50 Hz / 60 Hz |
|
Vaiheiden lukumäärä |
Kolmivaiheinen |
|
Vektoriryhmä |
Dyn11, Yyn0 jne. |
|
Oikosulkuimpedanssi |
4,0 % / 4,5 % / 6,0 % / 6,5 % (vaihtelee kapasiteettialueen mukaan) |
|
Jäähdytysmenetelmä |
ONAN (öljyllä upotettu luonnollinen jäähdytys) |
|
Jännitteensäätömenetelmä |
Piirin ulkopuolisen hanan vaihto |
Seuraavat tiedot edustavat tyypillisiä arvoja luokan 1 energiatehokkuusolosuhteissa, jotka on johdettu erävalmistettujen yksiköiden tehdastestien tiedoista.
|
Nimelliskapasiteetti KVA |
Taso 1 |
Taso2 |
Taso3 |
Oikosulkuimpedanssi % |
||||||
|
Amorfinen seos |
Amorfinen seos |
Amorfinen seos |
||||||||
|
Kuormittamaton menetys W |
Kuorman menetys W |
Kuormittamaton häviöW |
Kuorman menetys W |
Kuormittamaton menetys W |
Kuorman menetys
|
|||||
|
Dyn11/Yzn11 |
Yyn0 |
Dyn11/Yzn11 |
Yyn0 |
Dyn11/Yzn11 |
Yyn0 |
|||||
|
30 |
25 |
510 |
480 |
33 |
535 |
510 |
33 |
630 |
500 |
4.0 |
|
50 |
35 |
735 |
700 |
43 |
780 |
745 |
43 |
910 |
8700 |
|
|
63 |
40 |
880 |
840 |
50 |
930 |
890 |
50 |
1090 |
1040 |
|
|
80 |
50 |
1060 |
1010 |
60 |
1120 |
1070 |
60 |
1310 |
1250 |
|
|
100 |
60 |
1270 |
1215 |
75 |
1350 |
1285 |
75 |
1580 |
1500 |
|
|
125 |
70 |
1530 |
1450 |
85 |
1615 |
1540 |
85 |
1890 |
1800 |
|
|
160 |
80 |
1870 |
1780 |
100 |
1970 |
1880 |
100 |
2310 |
2200 |
|
|
200 |
95 |
2210 |
2100 |
120 |
2330 |
2225 |
120 |
2730 |
2600 |
|
|
250 |
110 |
2590 |
2470 |
140 |
2735 |
2640 |
140 |
3200 |
3050 |
|
|
345 |
135 |
3100 |
2950 |
170 |
3275 |
3120 |
170 |
3830 |
3650 |
|
|
400 |
160 |
3660 |
3480 |
200 |
3865 |
3675 |
200 |
4520 |
4300 |
|
|
500 |
190 |
4380 |
4170 |
240 |
4625 |
4400 |
240 |
5410 |
5150 |
|
|
630 |
250 |
5020 |
320 |
5300 |
320 |
6200 |
4.5 |
|||
|
800 |
300 |
6075 |
380 |
5415 |
380 |
7500 |
||||
|
1000 |
360 |
8340 |
450 |
8800 |
450 |
10300 |
||||
|
1250 |
425 |
9720 |
530 |
10260 |
530 |
12000 |
||||
|
1600 |
500 |
11745 |
630 |
12400 |
630 |
14500 |
||||
|
2000 |
550 |
14000 |
710 |
14800 |
720 |
18300 |
5.0 |
|||
|
2500 |
670 |
15450 |
860 |
16300 |
865 |
21200 |
||||
Huomautus: Lopulliset tiedot ovat tilauksen teknisen sopimuksen alaisia; kuormitushäviöt voivat vaihdella hieman vektoriryhmästä riippuen.
Ennen tehtaalta lähtöä kullekin yksikölle tehdään rutiinitestit, mukaan lukien käämin tasavirtavastus, jännitesuhde, eristysvastus, tehon ja taajuuden kestojännite, indusoitu kestojännite, tyhjäkäyntihäviö, kuormitushäviö ja oikosulkuimpedanssi. Testitiedot arkistoidaan sarjanumeron mukaan, mikä varmistaa jäljitettävyyden tiettyihin valmistusprosesseihin ja materiaalieriin. Yrityksellä on ISO 9001:2015, ISO 14001 ja ISO 45001 sertifikaatit.
Voit tarkastella kuluneen vuoden kuormitustietoja. Jos keskimääräinen vuotuinen kuormituskerroin on alle 30 % tai jos muuntaja jää jännitteeksi pitkiä aikoja alhaisella todellisella tehonkulutuksella, amorfinen metalliseosratkaisu tarjoaa tyypillisesti kustannusetuja sähkölaskuissa. Käyttäjille, joiden kuormituskerroin on jatkuvasti yli 50 %, piiteräsmuuntaja voi tarjota alhaisemmat kokonaiskustannukset.
Nauhamateriaali hankitaan ensisijaisesti kotimaisilta valmistajilta, jotka pystyvät toimittamaan massatoimituksia; kunkin erän näytteiden magneettiset ominaisuudet ja paksuuspoikkeama testataan saapumisen yhteydessä. Käämitys- ja hehkutusprosessit noudattavat kiinteitä parametreja, ja valmiin tuotteen tyhjäkäyntihäviötiedot linkitetään materiaalierään, mikä mahdollistaa ongelmien nopean tunnistamisen, jos poikkeavuuksia ilmenee.
Laitteen hankintahinnan lisäksi tulee huomioida käytön aikaisesta energiahäviöstä aiheutuvat kustannukset. Vaikka amorfisten metalliseosmuuntajien alkukustannukset ovat hieman korkeammat, niiden pieni tyhjäkäyntihäviö tarkoittaa, että alhaisen kuormituksen skenaarioissa muutaman vuoden sähkönsäästö voi kompensoida hintaeron. Tietty takaisinmaksuaika riippuu paikallisista sähkön hinnoista ja kuormitusprofiileista; tekninen osasto voi suorittaa oman analyysin.
Se on todellakin hieman korkeampi kuormittamattomassa tilassa, koska amorfisilla metalliseoksilla on korkeampi magnetostriktiokerroin. Sydänkiinnitysrakenteita, jäykkiä säiliörakenteita ja äänieristystoimenpiteitä käyttämällä melutaso voidaan kuitenkin pitää State Gridin ja China Southern Power Gridin asettamissa rajoissa. Todelliset arvot vaihtelevat kapasiteetin ja asennusolosuhteiden mukaan. mittausstandardit voidaan määritellä sopimuksessa.
Yksikkö on pidettävä pystyasennossa. Nostaessasi käytä säiliön päällä olevia nostopisteitä; varmista, että teräskaapelit eivät joudu kosketuksiin pattereiden tai holkkien kanssa. Amorfiset metalliseosytimet ovat herkkiä iskuille, joten voimakasta tärähdystä ja äkillistä jarrutusta tulee välttää kuljetuksen aikana. Saapumisen yhteydessä on suositeltavaa antaa yksikön asettua ennen öljytason, tiivisteiden ja paineenalennuslaitteen tarkastamista ja sen jälkeen vaihtotestien suorittamista.
Amorfisten metalliseosmuuntajien yleisiä asennuspaikkoja ovat maaseudun jakeluasemat, vuoristoalueiden sähkönsyöttölinjat, asuinkompleksien jakeluhuoneet, tilat pienille teollisuuskäyttäjille ja apuvoimanjakelujärjestelmät uusille energiavoimalaitoksille. Työmailla, joille on ominaista pitkät vuotuiset käyttötunnit ja alhainen keskimääräinen kuormitus, tyhjäkäyntihäviöiden vähentäminen merkitsee suoria säästöjä käyttökustannuksissa.
Osoite
No. 20, Bai'e Road, Hecun Town, Jiangshan City, Zhejiangin maakunta, KIINA
Puh
Sähköposti